česky  english  deutsch  polski
Správa jeskyní Moravského krasu

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu a patří právem k vyhledávaným cílům turistických návštěv. 
 Vstupní část jeskyně Balcarky byla známa odedávna. Od roku 1923 byly další části jeskyně postupně objevovány ostrovskými občany pod vedením  Josefa Šamalíka. V roce 1948 byly jednotlivé části jeskyně spojeny v jeden celek.
Jeskyni tvoří složitý labyrint chodeb a dómů ve dvou výškových úrovních.   Mimořádné bohatství krápníků, typicky vyvinuté povrchové krasové jevy (závrty, škrapy), bohaté archeologické a paleontologické nálezy, význačné druhy teplomilné květeny a malebnost krajiny činí z lokality Balcarky jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu.
Parkování pro návštěvníky je zajištěno přímo u správní budovy jeskyně a je zdarma. U jeskyně se nachází zastávka autobusové dopravy. Ve správní budově je prodejna suvenýrů, občerstvení a bezplatné WC. Prodejny jsou otevřeny v hlavní turistické sezóně. Rezervace vstupenek pro jednotlivé návštěvníky není nutná.
 .
 
                    

Balcarka zaujímá také významné místo  v nejstarší historii Moravského krasu. Někdy zhruba před 15 000 lety  v ní sídlila početná skupina lovců sobů a koní z údobí magdalénienu. V rámci prohlídky shlédnou návštěvníci i expozici představující jeskyni Balcarku jako jeskyni těchto lovců, zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jeskyni medvíďat. Expozice v Balcarce je součástí integrální expozice Moravského krasu pod názvem Jeskyně a lidé, jejíž další části je možné zhlédnout při návštěvě Sloupsko-šošůvských jeskyní, Výpustku a Kateřinské jeskyně.

 

.

GPS: 49.3769211N, 16.7575675E
Mapa

Virtuální prohlídka

Fotogalerie jeskyně Balcarka


PROVOZNÍ DOBA A CENY VSTUPNÉHO DO JESKYNĚ BALCARKY

 

Podrobný popis jeskyně Balcarka

 

Mapka jeskyně Balcarka

 

Z historie jeskyně Balcarky

 

2007 © Správa jeskyní MK, web Shean.cz