česky  english  deutsch  polski
Správa jeskyní Moravského krasu

Kateřinská jeskyně

 

Asi 300 metrů před spojením krasových kaňonů Suchý a Pustý žleb u Skalního mlýna se v pravém údolním svahu Suchého žlebu otevírá 8 metrů vysoký vchod do Kateřinské jeskyně. Jde o výtokovou jeskyni řeky Punkvy, která v geologické minulosti odtékala z propasti Macocha dosud neznámými chodbami k jihozápadu a Kateřinskou jeskyní vytékala do Suchého žlebu. Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. V částech bližších vchodu sídlil člověk starší doby kamenné, jehož pozůstatky byly nalezeny v jeskynních hlínách vedle kostí čtvrtohorních zvířat, zejména medvědů (unikátní je hromadný nález koster jeskynních medvědů v jednom z komínů jeskyně).


Jeskyně byla pro veřejnost otevřena v roce 1910. Dnes poskytuje návštěvníkům vzrušující zážitek nejen prohlídka neobvyklé krápníkové výzdoby, ale především fascinující doklady rozsáhlého řícení stropů podzemních dutin, které v minulosti vedlo ke vzniku nejrozlehlejších dómů v Moravském krasu. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu. Další částí jeskyně je nová Kateřinská jeskyně objevená roku 1909. Mezi nejkrásnější partie patří barevně nasvícený útvar Čarodějnice a Bambusový lesík tvořený vzácnými, několik metrů vysokými hůlkovými stalagmity.

 

Výchozím místem je placené parkoviště cca 200 metrů vpravo za Skalním mlýnem u provozní budovy jeskyně - GPS: 49.3616522N, 16.7096364E. 

.

Ve správní budově je prodejna suvenýrů, a bezplatné WC. Suvenýry jsou otevřeny v hlavní turistické sezóně. Občerstvení a autobusová zastávka se nachází v nedalekém Skalním mlýně. Se vstupenkou z Kateřinské jeskyně mají návštěvníci volný vstup i do Domu přírody na Skalním mlýně.

Turistická mapa

 Fotogalerie Kateřinské jeskyněPROVOZNÍ DOBA A CENY VSTUPNÉHO KATEŘINSKÉ JESKYNĚ

 

Podrobný popis Kateřinske jeskyně

 

Mapka Kateřinské jeskyně

 

2007 © Správa jeskyní MK, web Shean.cz