česky  english  deutsch  polski
Správa jeskyní Moravského krasu

Punkevní jeskyně

 
Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanější jeskyně v České rebublice. Nacházejí se v Pustém žlebu, 2 km od informačního centra Skalní mlýn. Silnice v Pustém žlebu je s výjimkou dopravní obsluhy pro motorová vozidla uzavřena. Východisky pro návštěvu Punkevních jeskyní jsou proto placená parkoviště na Skalním mlýně  a u propasti Macochy. Od Skalního Mlýna na Punkevní jeskyně můžete jít buď pěšky (asi 2 km) nebo se svézt silničním vláčkem. Od propasti Macochy k Punkevním jeskyním jezdí lanovka nebo můžete jít rovněž pěšky po modře značené turistické cestě (asi 1,5 km). V zimním období doporučujeme využít parkoviště na Skalním mlýně (lanovka bývá v tomto období mimo provoz - leden - únor, březen provoz pouze o víkendech). 
Vstupenky do jeskyní je možné zakoupit na třech místech: přímo u Punkevních jeskyní, na Ústřední informační službě na Skalním mlýně a v letní sezóně (květen-září) také v informačním středisku poblíž Horního můstku propasti Macocha. Zejména v hlavní sezóně  jsou vstupenky do Punkevních jeskyní často vyprodány a proto je vhodné si je rezervovat předem.  Rezervované vstupenky je  možné si vyzvednout na všech výše uvedených místech . Občerstvení si můžete zakoupit v kiosku v areálu jeskyní. Ve vstupní budově jsou prodejny suvenýrů a v suterénu bezplatné WC.
.
Punkevní jeskyně byly postupně objevovány v letech 1909-1933 (1909-1914 - suchá část jeskyně, 1920-1933 - vodní plavba) výzkumnou skupinou pod vedením profesora Karla Absolona. Jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice - Amatérské jeskyně, jejíž délka dosud známých chodeb je více než 30 kilometrů.
Vstup do Punkevních jeskyní je ve vstupní hale provozní budovy. Návštěvníci procházejí nejprve mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou, tzv. Suchou částí jeskyně, na dno propasti Macochy.  Po prohlídce Macochy  následuje projížďka na motorových člunech po podzemní říčce Punkvě. Součástí plavby je krátká prohlídka Masarykova dómu, nejkrásnější prostory Punkevních jeskyní.
Stává se, že z důvodu zvýšeného vodního stavu musí být vodní plavba zkrácena nebo dokonce zastavena. Tomu je poté odpovídajícím způsobem upravena i výše vstupného. Aktuální informace zjistíte na Ústřední informační službě Skalní mlýn. 
.  
GPS souřadnice + turistická mapa: Punkevní jeskyně:  49.3706367N, 16.7259553E 
 
GPS: Parkoviště Skalní mlýn49.3633992N, 16.7087942E - otevřeno celoročně
 
GPS: Parkoviště Macocha49.3712067N, 16.7313086E - otevřeno III. - XI.

 

Fotogalerie Punkevní jeskyně

 PROVOZNÍ DOBA A CENY VSTUPNÉHO DO PUNKEVNÍCH JESKYNÍ

 

Mapka Punkevních jeskyní

 

Nová provozní budova

...

Podrobný popis Punkevní jeskyně

 

2007 © Správa jeskyní MK, web Shean.cz