česky  english  deutsch  polski
Správa jeskyní Moravského krasu

Sloupsko-šosůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Návštěvní trasa prochází horním patrem. Navštěvníci si mohou zvolit jeden ze dvou prohlídkových okruhů. Krátký okruh o délce 890 metrů prochází sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1760 metrů vede sloupskou i šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlně. Pro těleně postižené návštěvníky byla velká část jeskyní  upravena jako bezbariérová. Jeskyně je významným nalezištěm koster jeskynních medvědů, lvů, hyen a dalších živočichů. Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má velmi bohatou krápníkovou výzdobu a také vynikající akustiku, proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby. Při rekonstrukci v roce 1997 byla přemostěna Stupňovitá propast a návštěvníkům se tak otevřel nový netradiční pohled. Propast Nagelova, hluboká 80 metrů, je největší podzemní propastí svého druhu v České republice. Pro návštěvníky je zpřístupněna obdobně jako propast Macocha dvěma vyhlídkovými můstky. Šošůvská část, objevená roku 1889, je charakteristická křehkou a barevnou krápníkovou výzdobou. Součástí prohlídkové trasy je také světoznámá archeologická lokalita - jeskyně Kůlna - kde byly nalezeny části lebky neandertálského člověka asi 45 000 let staré. Archeologický výzkum doložil osídlení a využívání jeskyně od předposlední doby ledové před 120 000 lety až do současnosti.

 

Nové prohlídkové okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních 

Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízí novinku - prohlídku nově otevřených prostor v šošůvké části jeskyní i v zimních měsících. Návštěvníci si mohou během prosince, ledna i února prohlédnout nově otevřené prostory a vybrat si ze 3 možností: klasickou prohlídku šošůvské části jeskyní, „Historický okruh“, který byl otevřen 1.8.2011 a nebo si tak troch zahrát na  speleology  a šošůvskou část jeskyní si projít při světle baterek. Na prohlídky je nutná rezervace předem - tel.: 516 435 335, e-mail: sloupskososuvske@caves.cz  . Minimální počet je 5 osob. 
.

1. července 2012  byla ve Sloupsko-šošůvských jeskyních otevřena pro dobrodružně naladěné návštěvníky zážitková trasa vedená spodními patry jeskyní nazvaná "PO STOPÁCH NAGELA".
Více

 
 
 
 
GPS: 49.4118425N, 16.7387067E

Turistická mapa

Fotogalerie Sloupsko - šošůvské jeskyněProvozní doba a ceny vstupného Sloupsko - šošůvské jeskyně

 

Podrobný popis Sloupsko - šošůvské jeskyně

 

Mapka Sloupsko - šošůvských jeskyní

 

2007 © Správa jeskyní MK, web Shean.cz